Inwestowanie: kategoria ogólna, Podstawy dla początkujących, Poziom średnio zaawansowany

Styczeń – podsumowanie miesiąca

Posted by Kryptoprywaciarz

Moim zdaniem, na szczególną uwagę zasługuje jedno wydarzenie, jakie miało miejsce w bieżącym miesiącu.

Paniczna wyprzedaż Bitcoina, po tym jak internet obiegła fałszywa informacja o podwójnym wydaniu środków z tej samej transakcji.

Bitcoin, jako sieć, doszedł do miejsca w którym jest dzisiaj, ponieważ jest pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutą, która rozwiązała problem podwójnego wydania środków z tej samej transakcji. Zdarzenie, które przez napływających na rynek nowych inwestorów zostało odebrane jako „double spend”, to w rzeczywistości niegroźne zjawisko, do którego dochodzi od czasu do czasu.

Transakcja bitcoinowa, po jej nadaniu i „wrzuceniu do mempoola”, musi zostać potwierdzona przez górników w wydobytym przez nich bloku. W pewnych – bardzo rzadkich – przypadkach może dojść do sytuacji, w której ta sama transakcja zostanie uwzględniona w 2 różnych blokach, wydobytych w tej samej sekundzie przez dwie zupełnie różne „kopalnie”.

Owa sprzeczność logiczna zostanie jednak usunięta wraz z wydobyciem kolejnego bloku. Konsensus sieci pozostanie zawsze przy najdłuższym łańcuchu bloków (czyli łańcuchu zawierającym jedną z kopii felernej transakcji). Po dodaniu kolejnego bloku rozstrzygnie się, który łańcuch bloków BTC jest tym „właściwym”. Łańcuch „krótszy” zostanie pominięty w zakresie, w jakim jest sprzeczny z łańcuchem „dłuższym” (czyli wypadnie blok, który zawierał jedną z kopii felernej transakcji).

Utrzymać w głównym łańcuchu może się tylko jedna kopia transakcji, jeden output. O „double spend” można by mówić, gdyby doszło do powiększenia bazy monetarnej BTC, czyli jeden tx output musiałby zostać „pomnożony”. Do sytuacji takiej nie doszło i nigdy nie dojdzie.

Decentralizacja sieci BTC może powodować takie sprzeczności, które jednak są z miejsca przez sieć eliminowane. Satoshi Nakamoto dokładnie to przewidział i opisał w Whitepaperze Bitcoina. Zachęcam do zapoznania się z moim artykułem na temat zasad działania Bitcoina.

Jeżeli przyjmujesz płatność w Bitcoinie, to dla pewności – że taka sytuacja Ci się nie przytrafi – poczekaj ze spełnieniem swojego zobowiązania do momentu, aż transakcja uzyska przynajmniej 6 potwierdzeń w sieci.

Wyprzedaż, do jakiej doszło na rynku, jest najlepszym dowodem na to, co opisałem w artykule dotyczącym FOMO i FUD.

Na rynku pojawia się coraz więcej niedoświadczonych osób, które będę reagowały paniką nawet na fake newsy. Zapnij pasy i pamiętaj, że czasem warto wykupować lokalne korekty.

Rolę edukacji podkreśliłem także we vlogu, jaki ukazał się na moim kanale YouTube 🙂

Kryptoprywaciarz