Portfele sprzętowe do przechowywania kryptowalut

Po co wydawać pieniądze na portfel sprzętowy, skoro można korzystać z darmowych portfeli mobilnych czy desktopowych?

Głównym powodem jest nie tylko bezpieczeństwo, ale także wygoda.

Pełne bezpieczeństwo istnieje jedynie wtedy, gdy Twoje coiny są trzymane w portfelu, który nigdy nie miał dostępu do internetu, czyli w tak zwanym offline/cold storage. Na swoim blogu oraz kanale YouTube pokazuję Ci, jak można takie rozwiązanie stworzyć samemu zupełnie za darmo przy wykorzystaniu portfela Electrum. Proces ten jest jednak skomplikowany (szczególnie dla osób początkujących), a popełnienie błędu grozi bezpowrotną utratą deponowanych na zimnym portfelu środków.

Portfele sprzętowe stanowią niesamowicie optymalne rozwiązanie pośrednie. Aby wysłać środki, portfel należy podpiąć do komputera będącego online i zatwierdzić operację przyciskiem na urządzeniu, jednak konstrukcja oraz oprogramowanie portfela sprzętowego sprawiają, że Twoje klucze prywatne nigdy nie opuszczą urządzenia. Dodatkowo szyfrowanie sprawia, że nawet gdyby ktoś uzyskał fizyczny dostęp do Twojego Ledgera, to bez znajomości kodu PIN i specjalnego hasła nie będzie w stanie portfela w żaden sposób odblokować.

Zakupionych kryptowalut nie należy przetrzymywać na giełdach. Jeżeli chcesz inwestować w większa ilość projektów, to do przetrzymywania każdej kryptowaluty musiał/abyś zakładać osobny portfel, z osobnym kluczem prywatnym. Proces ten byłby niesamowicie frustrujący, czasochłonny oraz obarczony ryzykiem błędu. Portfel sprzętowy umożliwi Ci bezpieczne przetrzymywanie, pod jednym kodem PIN i hasłem, ponad tysiąca różnych kryptowalut. Wobec zysków, jakie planujesz osiągnąć na rynku crypto, inwestycja tak niewielkiej sumy w bezpieczeństwo Twoich środków wydaje się być sensowna.

Ledger był pierwszym portfelem sprzętowym, o istnieniu którego się dowiedziałem. Korzystam z produktów tej marki od niepamiętnych czasów 🙂

Pomimo wielu prób, zabezpieczenia portfeli typu Ledger Nano nigdy nie zostały złamane. Portfel można nabyć w dwóch wariantach: „S” oraz „X”. Każdy z tych wariantów umożliwia przechowywanie ponad tysiąca różnych tokenów, jednak większe możliwości daje w tym zakresie wariant „X”. Poza większym wyświetlaczem, posiada on także większy zasób pamięci oraz macierzystą obsługę wielu kryptowalut, które w przypadku wersji „S” obsługiwane są przez oprogramowanie podmiotów zewnętrznych. Jeżeli w swoim planie inwestycyjnym ograniczysz się jedynie do Bitcoina i Ethereum, wariant S powinien spełnić Twoje oczekiwania. Jeżeli zakładasz szerszą dywersyfikację i zamierzasz przechowywać w portfelu większą ilość altcoinów, zalecanym wyborem jest nieco droższy wariant X. Dokonując zakupu poprzez ten link masz pewność, że zostałeś przekierowany na oficjalną stronę francuskiego producenta, a także możesz liczyć na moją osobistą pomoc w razie ewentualnych problemów z konfiguracją portfela. Ze względów bezpieczeństwa odradzam zakupy u pośredników.