Inwestowanie: kategoria ogólna, Podstawy dla początkujących

Piramidy finansowe – jak nie dać się oszukać?

Posted by Kryptoprywaciarz

16 grudnia miało miejsce coś, co przewidywałem i na co czekałem od 3 lat.
Szczyt cenowy Bitcoina został kategorycznie i niezaprzeczalnie przebity, a 20 000 USD będzie teraz służyło za solidny poziom wsparcia.

Stało się. Zgodnie z moimi oczekiwaniami, wraz z Halvingiem (w maju 2020) zakończyła się faza reakumulacji, a rozpoczęła się faza hiperbolicznych wzrostów, które – moim skromnym zdaniem – będą przypominały szalony rok 2017.

Swoja analizę rynku Bitcoina zawsze opieram na cyklach halvingowych dzielących się na 3 części, czyli: wzrost, spadek, reakumulacja. Opisałem to dokładniej w tym artykule, serdecznie zachęcam do zapoznania się z jego treścią, jeśli koncepcja cykli halvingowych na BTC nie jest Ci znana.

Wraz z osiągnięciem nowego ATH (All-Time High) zawsze rozpoczyna się zwiększony napływ nowych, niedoświadczonych spekulantów na rynek. 

Rok 2021 będzie rokiem obfitych plonów nie tylko dla inwestorów kryptowalutowych, ale także dla wszelkiego rodzaju naganiaczy i sprzedawców marzeń  (czy też po prostu zwykłych oszustów), którzy będą chcieli wykorzystać euforię i brak doświadczenia nowych graczy na rynku. 

Jeżeli dopiero teraz wchodzisz na rynek kryptowalut, to zapewne odczuwasz jednocześnie euforię oraz niepokój.

Euforię – ponieważ jesteś zaintrygowany/a wzrostami jakie osiągnął Bitcoin w 2020 roku.
Niepokój – ponieważ cena jednej “monety” na poziomie 25 000 USD (blisko 100 000 PLN) wydaje Ci się nieco przytłaczająca.

Możliwe, że próbowałeś/aś dokonać obliczeń, ile BTC możesz sobie kupić za kwotę, którą przewidujesz na inwestycję.

Inwestując 1 000 PLN przy cenie BTC/PLN na poziomie 100 000 – wystarczy Ci na zakup 0.01 BTC, czyli 1% “całego wielkiego Bitcoina”.

Wejdź na stronę Coinmarketcap.com – SZOK – JEST TAM AŻ PONAD 8 000 RÓŻNYCH KRYPTOWALUT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Może któraś z tych wszystkich kryptowalut kiedyś powtórzy sukces Bitcoina i też będzie kosztowała 100k?

Hmmm… To po co mam kupować jakieś resztki “całego BTC”? Na Coinmarketcap.com jest przecież “Mooncoin-lambo-1000x” – wyjmuj.szampana.z.lodowki.exe

Mooncoin-lambo kosztuje tylko 10 groszy za jedną monetę! 

Przecież Warren Buffet mówił, że trzeba kupować tanio, a nie jakieś drogie sritkojny sprzed 12 lat…

Przecież Kryptoprywaciarz pisał, że cena wejścia w inwestycję decyduje o jej rentowności…

Jak kupię 0.01 BTC po kursie 25 000 USD – inwestując tym samym 250 $ – to po wzroście ceny BTC z 25 000 USD do 100 000 USD zarobię “tylko” 300% czystego zysku, czyli 4x kapitał początkowy…

Pff.. bez sensu ograniczać się do tego drogiego Bitcoina. Krypto i tak jest ryzykowne, więc to ryzyko musi się opłacać, prawda?

Mooncoin-lambo kosztuje tylko 10 groszy za jedną monetę, mam do zainwestowania 1000 ziko, czyli mogę sobie kupić aż 10 000 Mooncoinów!

Ponadto, przecież przystojny, elokwentny pan w garniturze skrojonym na miarę mówił na Youtube, że Mooncoin-lambo ma większą użyteczność niż Bitcoin i jest lepszy pod kątem technologicznym. 

Szybsze transakcje, niższe prowizje, ale najważniejsze jest to, jak potężny system biznesowy stoi za Mooncoinem-lambo!

Czym jest Mooncoin-lambo-1000x?

Mooncoin-lambo służy do utylizacji warstw adaptacyjnych dla zdecentralizowanych platform p2p opartych o technologię blockchain przy jednoczesnym zagwarantowaniu płynności dla środków zdeponowanych w systemie oraz oprocentowanie tych środków na poziomie 10% tygodniowo, o ile tylko “zamrozisz” swoje środki na rok. Jeśli „zamrozisz” swoje środki na 2 lata, to dostaniesz status „VIP gold club member”, a oprocentowanie Twojej inwestycji wyniesie aż 25% DZIENNIE!!! 

Pamiętaj jednak, że Twoje Mooncoiny zostaną Ci wypłacone dopiero za 3 lata, to chyba oczywiste – przecież nie powinieneś mieć żadnej wątpliwości dlaczego tak to działa, nie znasz się na crypto Świeżaku?

Utylizacja protokołu Mooncoina opiera się na rozproszonej dystrybucji paczek marketingowo-społecznościowych wspierających rozwiązania onchainowe dla hybryd finansowo-technologicznych samo egzekwujących zlecenia typu market maker w ramach zdecentralizowanych giełd wymiany tokenów cyfrowych, ale tylko w przypadku, gdy dochodzi do suboptymalnej alokacji płynności wewnątrz struktury protokołu zdecentralizowanej wymiany.

Czego nie rozumiesz?
Myślisz, że mam czas Ci to tłumaczyć?
Wiesz ilu jest chętnych na nabycie naszej najnowszej emisji Mooncoina?
Ciesz się, że wgl tracę na Ciebie czas…

Drużyna Mooncoina-lambo składa się z wysoko wykwalifikowanych traderów, nadzorujących rynek i wykorzystujących intradayowe różnice w cenach do przeprowadzania arbitrażu.

Właśnie dlatego jest tak istotne, żebyś polecił Mooncoina wszystkim swoim znajomym. Im więcej kapitału napłynie do Mooncoina, tym więcej nasi traderzy zarobią na arbitrażu. Dodatkowo, za polecenie znajomego dostaniesz dodatkową prowizję – i to wypłaconą w Mooncoinie!!!

Z fundamentami Mooncoina wszystko jest w porządku, po prostu nie rozumiesz do końca jego działania, bo jesteś nowy/a w crypto. Nie ma sensu żebyś zadawał/a za dużo pytań, bo elokwentny pan sprzedawca jeszcze się obrazi i pójdzie do innego inwestora zamiast Ciebie.

Ominie Cię taka okazja!

Nie ma sensu czekać, taka szansa może się nigdy więcej nie powtórzyć…

Kupujesz te 10 000 Mooncoinów.

Pan sprzedawca mówił, że kiedyś będą warte więcej niż Bitcoin, ale przecież jesteś realistą/ką. Wystarczy Ci, kiedy cena Mooncoina dojdzie do 100 złotych… 

Zostaniesz milionerem/milionerką, inwestując tylko 1 000 złotych!

Wszyscy znajomi zobaczą, na co Cię stać. Członkowie Twojej rodziny podziękują Ci w przyszłości, że namówiłeś/aś ich do zainwestowania w Mooncoina-lambo.

Tata ma lokatę na 0%, więc chętnie zainwestuje – bo Mooncoin przynajmniej jest oprocentowany na wysokim poziomie. 

Brat marzy o Porsche, Mama o wycieczce dookoła świata, Siostra za Mooncoina otworzy szkołę tańca w Brazylii.

Widzisz, jakie masz szczęście?

Nie tylko Ty wygrałeś/aś życie, ale jeszcze ustawisz swoją rodzinę!

Dalszy ciąg tej historii pozostawiam Twojej wyobraźni 🙂

Przykro mi, ale czasami pewne rzeczy są zbyt piękne, by mogły być prawdziwe. Nazwę “Mooncoin-lambo-1000x” wymyśliłem na potrzeby powyższej ilustracji zupełnie przypadkowo, jednak wcale nie zdziwi mnie, jeżeli projekt o takiej nazwie faktycznie istnieje. 

Ewentualna zbieżność nazw jest zupełnie przypadkowa.

Opisany powyżej przykład to nieco przerysowany – ale nadal modelowy – obraz działania piramidy finansowej, opartej na Schemacie Ponziego.

Schemat Ponziego istnieje od prawie stu lat, piramidkę na jego bazie można zbudować na każdym rynku lub aktywie. W strukturze takiej nie ma bowiem znaczenia sam produkt, ale wpłaty od nowych uczestników wchodzących do systemu.

Wpłaty nowych są dzielone pomiędzy wynagrodzenia dla starych i tak dalej w górę aż do szczytu piramidy, naszego Leszcza Alfa.

System niczego nie produkuje, ani nie dostarcza żadnej wartości, która mogłaby pozwolić utrzymać mu się na rynku. Piramida jednak rozrasta się, ponieważ jej członkowie są wynagradzani za wprowadzenie do systemu nowych członków, a ci są wynagradzani za wprowadzenie kolejnych.

Wszystko wygląda fajnie w teorii – taka kasa za darmo – ale pamiętaj, że liczba ludzi na świecie jest po prostu ograniczona. Nawet gdyby piramida miała “oskubać” miliardy ludzi i uczynić swojego twórcę najbogatszym człowiekiem na świecie, to nie ma szans trwać w nieskończoność, w końcu musi upaść.

Owszem, w systemie da się zarobić, jeśli wejdziesz wcześnie i wyjdziesz w odpowiednim momencie (przed upadkiem). Często piramidy pozwalają na wypłatę środków, żeby nie budzić podejrzeń na początku swej działalności. Uczestnicy, którym udało się wypłacić, nabierają przekonania o uczciwości piramidy i są gotowi zwerbować nawet członków swojej najbliższej rodziny.

Podczas hossy w 2021 roku spotkasz się z wieloma próbami wciągnięcia Cię do podobnego systemu.

Sprzedawcy marzeń zawsze będą obiecywali Ci złote góry, chcąc obudzić w Tobie chciwość. 
Jeżeli to im się nie uda i nadal będziesz sceptyczny/a, to chętnie odpowiedzą na wszelkie Twoje pytania.

Zwróć jednak uwagę na sposób ich wypowiedzi oraz język, którym będą się posługiwać.

Nie próbuj zrozumieć czegokolwiek z mojego wywodu o arbitrażu na paczkach marketingowych i hybrydach finansowo-technologicznych, te akapity nie mają absolutnie żadnego sensu a słowa w nich zawarte nie mają ze sobą znaczeniowo nic wspólnego.
Co czułeś/aś czytając te akapity?
Może z początku próbowałeś/aś dostrzec w nich sens, bo pisał je facet siedzący w krypto od 2015 roku?

Tak zachowa się każdy sprzedawca marzeń. Będzie chciał, abyś poczuł/a się głupszy/a od niego i będzie rozgrywał Cię socjotechnicznie z pozycji siły. Ci ludzie często są doskonale przeszkoleni i robią to przez całe życie. Gwarantuję Ci, że bez odpowiedniej asertywności masz małe szanse.

Ich najpotężniejszą bronią będzie Twoje podświadome pragnienie, by to, co mówią, było prawdą. Twój mózg zacznie myśleć życzeniowo, z czasem sceptycyzm może zacząć ustępować euforii.

Ach, to tylko tysiak, a może Mooncoin-lambo faktycznie jest inny niż te wszystkie Bitconnecty i Dascoiny z 2017 roku?

Po zainwestowaniu w Mooncoina-lambo przyjmiesz podświadomie pozycję obronną. Ludzki mózg nie lubi przegrywać, będziesz bronić honoru Mooncoina niczym Spartanie Termopil.

Każdą osobę, która będzie chciała Ci uświadomić, w co tak naprawdę dałeś/aś się wpakować, zaczniesz nazywać “Bitkojnowym fanatykiem, leszczem, idiotą, niedowiarkiem tracącym okazję życia siedząc w BTC zamiast Mooncoina”.

Każdy konstruktywnie krytykujący Mooncoina stanie się Twoim wrogiem na śmierć i życie. Przecież chce źle dla Ciebie i Twojej rodziny!

Umieszczam poniżej linki do wywiadów z Jakubem Mościckim – niesamowicie merytoryczną i rzetelną osobą działającą w Fundacji TJS (Trading Jam Session). Jednym z celów tej fundacji jest właśnie zwalczanie różnego rodzaju masowych oszustw, które wypaczają obraz rynku kapitałowego w Polsce. Odsyłam do ich materiałów edukacyjnych – bo są na naprawdę wysokim poziomie – ale mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał/a korzystać z pomocy tej fundacji jako ofiara Schematu Ponziego.

Przesłuchaj na spokojnie poniższe wywiady i podczas kontaktu ze sprzedawcą marzeń zawsze zwracaj uwagę na aspekty w nich poruszane.

Cieszę się, że czytasz mojego bloga i naprawdę nie chciałbym, żebyś zapakował/a się w jeden z tego typu scamów. Jeżeli zabrniesz w takie bagno zbyt daleko, możesz zrujnować swoje życie finansowe i osobiste na długie, długie lata.

W przytłaczającej większości przypadków pieniędzy inwestorów nie udaje się odzyskać po upadku piramidy.

Proszę o dalsze udostępnienie tego postu. Zależy mi przede wszystkim na dotarciu z darmową i wartościową edukacją do osób początkujących.

Jeżeli dopiero zaczynasz w temacie kryptowalut i nie wiesz, gdzie dokonać swoich pierwszych zakupów lub jak należycie zabezpieczyć swoje środki – to zachęcam do odwiedzenia podstrony poświęconej giełdom wymiany kryptowalut, z których sam korzystam od wielu lat, oraz zakładki z portfelami sprzętowymi, które cechują się najwyższym standardem bezpieczeństwa.

Dziękuję za uwagę i życzę Ci wielu sukcesów.

Nie daj się „wyleszczyć” 🙂

Kryptoprywaciarz