Inwestowanie: kategoria ogólna, Podstawy dla początkujących, Poziom średnio zaawansowany

Merge ETH 2.0 na dniach

Posted by Kryptoprywaciarz

KILKA KWESTII WOKÓŁ MERGE

  1. Przejście sieci ETH na algorytm PoS wydarzy się w ciągu kilku najbliższych dni. Dlaczego nie jesteśmy w stanie poznać dokładnej daty i godziny? Jest to uzależnione od osiągnięcia przez sieć ETH określonego stopnia trudności obliczeń, wtedy zmiana algorytmu nastąpi „automatycznie”. Merge nastąpi, gdy TTD (Total Terminal Difficulty) osiągnie wartość: 58,750,000,000,000,000,000,000. Wedle estymacji Coindesk, powinno to nastąpić 14 lub 15 września. Jest to zupełnie inny mechanizm niż w przypadku BTC, gdzie o halvingach decyduje numer bloku (jak zwykle prościej).
  2. Będzie to kluczowy etap operacji na żywym organizmie, ponieważ sieć ETH nie powinna zostać ani na chwilę wyłączona. Czekamy długie lata, ale musiało to tyle trwać. To mniej więcej tak, jakbyście chcieli przerobić diesla na samochód benzynowy podczas jazdy (nie lubię analogii do „silników” elektrycznych, ponieważ wtedy pojazd przestaje być samochodem).
  3. Jeżeli przejdziemy na Proof of Stake bez żadnych komplikacji, to konsumpcja energii elektrycznej w sieci ETH spadnie o ponad 99% – tym samym wybijemy zęby plemieniu tęczowych ekoterrorystów, którzy przestaną zagrażać nam propagandowo.
  4. PoS jest bardziej „przyjazny” politycznie, a dzięki tranzycji regulator spojrzy przychylniej na branżę DeFi (w większości opiera się ona na sieci ETH). Branża DeFi, po oczyszczeniu się ze spekulacyjnego syfu, może stanowić podporę nowego systemu finansowego, którego sercem będzie sieć Ethereum i Smart Contracty. Zwróćcie uwagę, że dla stworzenia CBDC wystarczy jedynie prawnie usankcjonować infrastrukturę informatyczną stworzoną m.in. przez USDC. Zarówno Tether, jak i operator USDC, wielokrotnie udowadniali, że są w stanie zamrozić adresy użytkowników sieci – takiej samej władzy chce każdy bank centralny. Internet sprzyjał rozszerzeniu wiedzy na temat planów globalistów z WEF (World Economic Forum), możliwe zatem, że zamiast dystopijnego scenariusza „konta w banku centralnym” system będzie starał się przejąć kontrolę nad już istniejącą (i działającą) infrastrukturą stablecoinów poprzez regulacje. Nie podoba mi się ten fakt, ale to niestety zło konieczne, które musiało kiedyś przyjść. Na pocieszenie dodam jedynie, że dalsze prace legislacyjne nad tym zagadnieniem będą odbywały się bez ujadania zielonych psów pod oknami regulatora.
  5. Rynek kart graficznych zostanie w najbliższym czasie zalany sprzętem od górników ETH, którzy nie do końca przemyśleli swój model biznesowy. Pamiętajcie, że czym innym kopie się kryptowaluty oparte na algorytmie Sha256 (Koparki typu ASIC dla sieci BTC), a czym innym walidowano bloki w sieci Ethereum – królowały tutaj domowej produkcji koparki (najczęściej kilka kart graficznych na rusztowaniu, podpiętych do jednego komputera). Spodziewajcie się spadku cen kart graficznych na szerokim rynku, ale NIE KUPUJCIE UŻYWEK! Górnicy „maxują” karty graficzne zdejmując fabrycznie nałożone limity dotyczące mocy obliczeniowej – karta jest bardziej opłacalna w eksploatacji, ale o wiele szybciej się zużywa, co jest szczególnie groźne, jeśli nie zadbano o odpowiedni układ chłodzenia. Osobiście na koniec roku planuję skonstruować gamingowy kombajn na przyszłoroczną premierę Stalkera2 😉
  6. Kolejny film chciałbym nagrać już po Merge’u, ale w weekend jadę do Kijowa. Na pewno wrzucę w tym tygodniu krótki update sytuacyjny, ale większość istotnych kwestii na temat rozegrania Merge omówiłem w 2 ostatnich analizach na kanale – serdecznie odsyłam.
  7. Jutro dane o inflacji w USA, są one moim zdaniem istotniejsze niż sam Merge, ponieważ wpłyną na tradycyjne rynki finansowe, do których koreluje rynek krypto. W dużej mierze od tego zależy, czy sam Merge będzie eventem sprzedażowym, czy wzrosty mają szansę się utrzymać. Pomimo powyżej przytoczonych plusów, cena ETH nie będzie rosła w niesprzyjających warunkach makroekonomicznych.
  8. Proof of Work jest lepszym algorytmem niż Proof of Stake – głównie dlatego, że pozwala na lepsze zabezpieczenie sieci. Niestety przeszkadza w skalowaniu, które jest bardzo potrzebne sieci ETH, dlatego tutaj jestem w stanie znaleźć uzasadnienie dla implementacji PoS – dzięki temu sieć może szybciej się rozwijać, a tego wymagamy, jeśli chcemy myśleć o potencjalne na nową infrastrukturę finansową.
  9. Nadal zamierzam utrzymać dużą pozycję ETH i dokupić na wypadek spadków. Chwilę po moim ostatnim poście na temat ceny ETH/BTC trend zaczął się odwracać, wobec czego nie wyszedłem ostatnio z ETH do BTC.

Pożyjemy, zobaczymy.

Dziękuję za uwagę 🙂