Inwestowanie: kategoria ogólna, Podstawy dla początkujących, Poziom średnio zaawansowany

Marzec 2022 – Podsumowanie

Posted by Kryptoprywaciarz

Kilka kwestii:

1. Moje rynkowe prognozy z kilku ostatnich analiz zaczynają się sprawdzać. Wzrost cenowy kryptowalut można przede wszystkim tłumaczyć obchodzeniem sankcji. Zamiast oburzać się na moralnych wyżynach wolę przyznać, że BTC po raz kolejny udowodnił, iż jest niekonfiskowalnym aktywem, którego nie zdławią regulacje prawne żadnego mocarstwa na świecie.Bitcoin pomimo wysokiego poziomu ryzyka okazał się w tych trudnych czasach lepszym aktywem inwestycyjnym niż złoto (o tradycyjnych rynkach nie wspominając). Również ETH radzi sobie świetnie – protokoły DeFi nie pytają o paszport ani narodowość. Ekosystem Luny, pomimo kontrowersji wokół Anchora, również cieszy się popularnością wśród „wykluczonych finansowo biednych rosjan” (z małej litery, żeby okazać brak szacunku), dzięki czemu Luna wraca ponownie pod 100$.W tym tygodniu zaktualizuję kanał nagrywając kolejną analizę Glassnode (jutro siądę do skryptu).

2. Sporym zainteresowaniem cieszy się film o podatkach. Pamiętajcie, że czas na rozliczenie się z PIT-38 Macie do końca kwietnia, termin płatności podobnie. Ustawodawca miał sporo roboty przy „Nowym Ładzie”, usiedli głównie na pracowników i przedsiębiorców. Nas – „krwiożerczych spekulantów” – zostawili w spokoju.Stan prawny odnośnie opodatkowania krypto nie zmienił się od 2020 roku, moje filmy zawarte w tej playliście nadal pozostają aktualne: https://www.youtube.com/watch?v=COwoDI3CMz8… Jakość dźwięku i obrazu słabsza niż obecnie, sporo nauczyłem się przez ten rok, więc pewnie nagram na początku kwietnia aktualizację w lepszej jakości.Do tej pory odsyłam pilnych podatników do powyższej playlisty 🙂

3. Po raz kolejny podam przykład swojej inwestycji w ukraińskie spółki rolne, jako dobrą inwestycję podjętą w złym momencie. Uratowała mnie dywersyfikacja, nie włożyłem w te spółki więcej niż 3% kapitału i uśredniając będę dążył do wyrównania tej proporcji przy niższych cenach. NIE ŁADUJCIE NIGDY WSZYSTKIEGO ALL-IN!!!

4. Wojna Rosji z Ukrainą nadal ma charakter wojny pozycyjnej, według szacunków ukraińskiego sztabu potrwa co najmniej do końca kwietnia. Do Polski przybyło ponad 2 miliony uchodźców, co już zaczęło rodzić problemy natury strukturalnej. Dotychczas w swojej działalności charytatywnej skupiałem się na wywozie matek z dziećmi, uznając ratowanie życia za priorytet.Skupiałem się bardziej na tym, co dzieje się po tamtej stronie granicy. Mam przyjaciół walczących w Ukraińskiej Armii, więc nie będę udawał, że nie zaangażowałem się również emocjonalnie. Wielu z Was słusznie zwracało mi uwagę na problem, jaki może powstać wskutek masowej migracji do Polski, postanowiłem to uwzględnić w statucie powstającej właśnie Fundacji.Uspokajam więc, że nie zamierzam wwozić ludzi do Polski i zostawiać ich na dworcu, dokładając się do tworzenia getta uchodźczego. Tak jak do tej pory, każdej osobie zamierzam znajdować kwaterunek, pracę oraz pomagać w nauce polskiego. Celem fundacji jest również asymilacja ukraińskich uchodźców, co zostało podkreślone w dokumentach założycielskich.W najbliższym filmie wytłumaczę również bardzo logicznie, dlaczego pomoc Ukrainie teraz to nie tylko odruch dobrego serca, ale również ekonomiczna kalkulacja na przyszłość. Polska odegra kluczową rolę w odbudowie ukraińskiej gospodarki poprzez m. in. inwestycje (które to chyba są naszą specjalnością). Gospodarka Ukrainy przestała istnieć. Integracja gospodarcza PL i UA oraz ewentualne zniesienie barier celnych stworzy niesamowite możliwości dla polskich inwestorów i przedsiębiorców. Warto zachować chłodną głowę i nie łapać się na populistyczne hasełka w stylu: „4-letni banderowiec zabrał mi miejsce u dentysty”. Nie karmcie ruskich trolli i dywersantów.Korzystając z okazji chciałem podziękować Damian Glinojecki za dokonanie sowitej wpłaty na „fundusz założycielski” Fundacji. Podchodzę sentymentalnie do początków każdego swojego przedsięwzięcia i zawsze szczególnie dbam o ludzi, którzy we mnie uwierzyli na starcie. Ogromne dzięki, nigdy tego nie zapomnę!

5. Przywlokłem z Ukrainy najpopularniejszą chorobę świata. Przeszedłem ją lżej, niż przechodziłem sezonową grypę pół roku temu. Najnowszy wariant Maurycego nie jest moim skromnym zdaniem tak groźny, jak jego pierwsze odmiany. Rząd wycofuje się z obostrzeń, co należy uznać za dobrą decyzję. Dalsza antagonizacja plemion Hutu i Tutsi (PIS – PO, krzyż – tęcza, maseczka – brak maseczki, skrobanka – nie-skrobanka) prowadzi do osłabienia wewnętrznego Polski i sprzyja obecnie interesom Federacji Rosyjskiej. Pamiętajcie o tym proszę, kiedy populiści każą Wam rzucić się do gardła sąsiadowi.Dziękuję za uwagę i pamiętajcie, że nie opuszczam tego posterunku 😉