Inwestowanie: kategoria ogólna, Podstawy dla początkujących, Poziom średnio zaawansowany

FED, STOPY PROCENTOWE, INŻYNIERIA SPOŁECZNA

Posted by Kryptoprywaciarz

1. Podwyżka zaprezentowana kilka dni temu przez FED wyniosła 0.5 pkt. proc., przy oficjalnej inflacji powyżej 6% (nieoficjalna jest 2-cyfrowa). Jednocześnie Powell wzbraniał się, że kolejne podwyżki nie sięgną poziomu 0.75 pkt proc. Delikatnie zasugerowano moim zdaniem, że sytuacja rynkowa oraz kryzys wojenny może spowodować bardziej gołębie podejście.Sytuacja ta była nieunikniona prędzej czy później, o wiecznie zerowych stopach procentowych mówili tylko dziennikarze.

2. Redukcja bilansu wyniesie docelowo 95 mld USD miesięcznie, jednak zacznie się z niższego poziomu i sukcesywnie będzie zwiększana co miesiąc. Ten scenariusz spowodował swego rodzaju ulgę wśród inwestorów – to socjotechniczny zabieg psychologiczny.Przykład: jesteś politykiem, wygrażasz się wprowadzeniem 90% stawki podatku – każdy panikuje i chce Cię zabić. Dwa tygodnie później wychodzisz i mówisz: „podatek wyniesie tylko 80%” – paradoksalnie, większość osób, która uprzednio chciała Cię zabić, ucieszy się, że zaoszczędzi 10% (przynajmniej tych mniej inteligentnych).Polityka informacyjna FED to w dużej mierze socjotechniczne rozgrywanie oczekiwań ludzi, co nie zmienia faktu, że makro ekonomia powoli zaczyna być przeciwko nam.

NASDAQ

3. Ograniczenie płynności już powoduje rzeź na NASDAQ, jeżeli BTC nie zerwie swojej korelacji z tym indeksem, to zostaniemy pociągnięci w dół (najpierw BTC, potem reszta rynku). Świat zmienił się o 180 stopni, włodarze świata zapomnieli o Maurycym i pozwolili ludowi wyjść z domu. ! Teraz pozwolę sobie na odrobinę światopoglądowego triumfalizmu, jeśli ktoś miałby poczuć się urażony – niech przestanie czytać w tym momencie i włączy zamiast tego TVN !

———————————————–

NETFLIX od listopada 2021 zanurkował o ponad 75% (spadek z 700$ do 180$) – dlaczego tak się stało Waszym zdaniem?Moim zdaniem, jest wiele powodów poza brakiem kroplówki z FED (współdzielenie kont nie jest żadnym z nich, sam dumnie współdzielę konto z 6 osobami – nie należy oddawać neomarksistowskim, tęczowym komunistom więcej, niż to konieczne).Koniec lockdownów, ludzie wyszli z domu i zajęli się życiem sprzed „epidemii” nie mając czasu na oglądanie syfu; Konkurencja ze strony innych platform streamingowych; Przesycenie propagandą do absurdalnego poziomu, który nie jest akceptowalny dla kogokolwiek z IQ powyżej 80;Zmiana głównego tematu wałkowanego w mediach z „pluszowej zarazy” na wojnę totalną, która pochłonęła już życie co najmniej 50 000 ludzi (nie licząc cywili) – w takich warunkach w ludziach odradza się rozum i godność człowieka.Podałem przykład Netflixa, ponieważ dowodzi on nie tylko pęknięcia bańki na spółkach technologicznych, ale także upadku narracji światopoglądowej, którą byliśmy indoktrynowani przez ostatnie 30 lat. Świat się zmienił, to bardzo złe czasy dla przedsięwzięć, które opierały swoje wzrosty jedynie na obietnicach przyszłego wzrostu. Pamiętacie jeszcze CNN-owych specy od inwestowania, dla których spółki a’la NETFLIX były opcją „kup na lata i zapomnij?” – Nie? Ja też powoli o nich zapominam.

„Kup i trzymaj przez lata” – trejder z CNN

————————————————

4. ALTCOINY

Przeprowadziłem bardzo radykalną redukcję swoich pozycji. Niedawno zamknąłem na breakevenie WAVES oraz 0X. Ze stratą około 30% zamknąłem wczoraj: LTC, CAKE, CHZ. Sprzedałem wszystko z następujących moonbagów: ADA, LSK, XRP, XEM, MFT, BCH, AVAX, JST, TRX, BAT, XLM, KAVA. Trzymam w zysku BigShortBets (BSB) oraz około 14 stratnych pozycji w altach.Patrzcie na to przez pryzmat mojej strategii, na niektórych moonbagach wykręciłem 4-10x. Nawet, gdyby te 14 pozycji spadło do 0 – i tak wyjdę na plus. Myślałem sporo nad swoją strategią, pozwoliła mi zarobić, chociaż zmniejszyła zarazem potencjał na zyski. Przyznaję, że kilka razy poniosła mnie chciwość – Ciebie też będzie ponosić w przyszłości, pomimo doświadczenia.Altów jest prawie 20 000, stopy idą w górę, płynność zanika, ulica zaczyna czuć niepewność, trwa eskalująca wojna i coraz częściej dochodzi do napięć na linii USA – Chiny. Nie jestem w stanie odnaleźć zależności ekonomicznej, która sprzyjałaby sekcji altów. Jedynie hype wokół merge’a ETH 2.0 może coś zrobić, ale ja przeprowadzam taktyczny odwrót.Mam z tyłu głowy, że kiedyś przyjdzie mi rozliczyć się przed Wami dokładnie ze swojej strategii, nie mogę dać złego przykładu. Wziąłem zyski i odchodzę od stołu, zostawiając sobie mały przyczółek (raczej nie będę już uśredniał w dół).

5. BTC i ETH bez zmian – pogrąża nas tylko korelacja z NASDAQ. Kluczowe będą (wątpliwe) ETF-y spotowe na BTC oraz merge ETH 2.0 jako „sell the news event” – obstawiam te wydarzenia jako potencjalny koniec hossy.PSYCHOLOGIA6. Świat się zmienił, poprzedni system został definitywnie pogrzebany. Czekają nas czasy znacznie trudniejsze od obecnych – zastanów się, jak zabezpieczyć mądrze siebie i swoją rodzinę.

Nie trać czasu na frustrowanie się, że „hype” przeniósł się z rynku krypto, dodruku pieniądza, inflacji i lockdownów na pełnowymiarowe działania zbrojne w Europie. Nagłówki gazet z września 1939 również ignorowały często rosnące napięcia na naszym kontynencie, przez co nie zestarzały się najlepiej. Ogranicz chciwość i myśl realistycznie. Pocieszanie się tym, że inni mają gorzej, jest niemoralne, ale tak. Postaraj się o własny dom/mieszkanie bez hipoteki, źródło dochodu pozwalające pokonać inflację, zapas wody i żywności oraz plan B na wszelki wypadek – Będziesz szczęśliwszy, bezpieczniejszy i bogatszy niż 90% ludzi na świecie 😉

Powyższy tekst jest przeklejeniem wpisu, jaki udostępniłem na grupach dyskusyjnych (FB i Telegram)

Poniżej jego rozwinięcie wideo z dnia 10.05.2022