Kryptoprywaciarskie podsumowanie lutego – jak daleko do końca hossy?
- Napływ nowych inwestorów na rynek jest zauważalny i przybiera na sile, nadal jednak jesteśmy na o wiele niższym poziomie społecznego hype’u, niż miało to miejsce w roku 2017. Stosunek zapytań, pt. „bitcoin”, skierowanych do serwisu Google znajduje się aktualnie na poziomie 67% maksimum z poprzedniej hossy.
Wniosek: dotychczasowy wzrost ceny BTC jest napędzany głównie zakupami instytucji finansowych (smart money), a do szczytowej fazy manii spekulacyjnej pozostała jeszcze stosunkowo długa droga. Zakładając bowiem, że obecna hossa musi być większa od poprzedniej pod względem liczby jej uczestników, to liczba zapytań do wyszukiwarki Google powinna przewyższyć liczbę zapytań ze szczytu hossy 2017.
- Pod koniec miesiąca doszło do korekty, która na chwilę obecną zniosła nieco ponad 20% poprzedniego szczytu na poziomie blisko 58 000 USD. Korekty tego typu zazwyczaj sięgają do 33% i są normalne podczas silnego trendu wzrostowego (zdarzały się również w 2017). W krótkim terminie nie wykluczam dalszych spadków, zakładam jednak, że poprzedni szczyt na poziomie ok. 40 600 USD (uśrednione dane BLX) powinien wytrzymać jako solidny poziom wsparcia.
Wniosek: mieliśmy do czynienia z klasyczną realizacją zysków. Bitcoiny „zmieniły ręce” i przeszły od inwestorów siedzących na rynku już od jakiegoś czasu do inwestorów dopiero wchodzących na rynek. Na drodze do 100 000 USD czeka nas – moim zdaniem – co najmniej jeszcze jedna tego typu korekta.
- Korekta sprawiła, że rynek się „ostudził”. Wskaźniki on-chain zostały sprowadzone ponownie do neutralnych poziomów i wskazują na dalszą kontynuację hossy. Dodatkowo Fear&Greed Index spadł z poziomu 91 (ekstremalna chciwość) do poziomu 55 (umiarkowana chciwość). Na rynku nie ma póki co śladów paniki, co najwyżej kilku początkujących inwestorów wyprzedało się po pierwszych spadkach w ich karierze.
Wniosek: Nie bądź leszczem, HODL-uj, edukuj się i pracuj nad psychiką oraz emocjami.
Niniejszy film nagrałem podczas poprzedniej korekty w zeszłym miesiącu, jednak nadal jest on aktualny i chyba będę nim spamował podczas każdej kolejnej 🙂
Ponadto, na swoim kanale YouTube planuję niedługo rozpocząć serię regularnych analiz bieżącej sytuacji na rynku krypto. Analizie będę poddawał m.in. dane on-chain, sentyment rynkowy oraz ruchy wielorybów. Odcinki z tej serii powinny pojawiać się co tydzień lub co dwa tygodnie w zależności od tego, czy dojdzie do istotnej zmiany sytuacji. Wobec tego zachęcam Cię do zasubskrybowania mojego kanału, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś 🙂
Wszystkiego dobrego,
Kryptoprywaciarz