Inwestowanie: kategoria ogólna, Podstawy dla początkujących, Poziom średnio zaawansowany

Krótka refleksja nad sprzedażą BTC podczas hossy 2021

Posted by Kryptoprywaciarz

Analizowałem dzisiaj swoje ruchy z hossy 2021 – naszła mnie drobna uwaga, odnośnie relatywizmu naszego postrzegania ceny.

Poniżej moja historia transakcji BTC za PLN na Zondzie/Bitbay.

1. Udało mi się sprzedać trochę powyżej 250 000 PLN za BTC, ale do dzisiaj pamiętam, jak trudno przyszło mi wtedy kliknięcie „market sell’a” – Skoro przekroczył ćwierć miliona, to zaraz przekroczy pół miliona a następnie milion, co nie?

2. Sprzedając w kwietniu i maju 2022 (mniejsza sprzedaż, związana z działalnością mojej fundacji) czułem się jak przegryw (przecież mogłem sprzedać w listopadzie 2021 za ćwierć miliona, a nie teraz o wiele niżej), ale jednocześnie chciałem się pozbyć „gorącego kartofla” – cena spada, więc spadnie niżej, prawda?

3. Przy rosnącej cenie człowiek nie lubi sprzedawać, a przy spadającej kupować – dlatego rynek jest nieintuicyjny.

Nie popełniłem żadnego błędu ponieważ:

– Każda sprzedaż była powyżej ceny wejścia (moje poziomy sprzed hossy 2017 są z dzisiejszego punktu widzenia abstrakcyjne)

– Uśredniałem cenę wyjścia, sprzedając partiami. Co by było, gdybym zamiast przykładowych 20 transakcji zawarł tylko jedną?

Gdyby owa jedyna sprzedaż była za ćwierć miliona – wpadłbym w pułapkę efektu Boga (trafiłem prawie w szczyt).

Gdyby owa jedyna sprzedaż była za 133 000 PLN – czułbym niedosyt i porażkę.

Poza błędem „stawiania wszystkiego na jedną transakcję” pewnie popełniałbym kolejne – mógłbym chcieć odkupić wyżej, żeby się odegrać, a to otworzyłoby Puszkę Pandory dla kolejnych błędów i wypaczeń.

Potencjalnych scenariuszy zawsze będzie nieskończenie wiele, analizując każdy z nich w głowie oszalejemy. DCA działa też przy sprzedaży – wcześniejsze sprzedaże zawyżają średnią cenę, nawet jeżeli później sprzedajesz taniej. Najważniejsze są:

1. Poziomy wejścia (TWOJE ceny wejścia, nie gościa z YT, który wchodził w 2015)

2. Nastawienie mentalne

3. Zapanowanie nad chciwością i strachem.

Wiem, że wielu z Was jest ciężko mierzyć się z obecną sytuacją, ale po burzy zawsze wychodzi słońce. Zachęcam do refleksji nad powyższą historią i przypominam, że cena BTC spadła podczas paniki do 85 000 PLN. Na poziomie 20 000 USD zakupiłem za PAXG, a nieco powyżej 18 000 za USDC. Kolejne zlecenia kupna czekają na poziomie około 15 000 USD, a zlecenia sprzedaży w pobliżu dawnych szczytów (65 000 USD)

Gra toczy się dalej 🙂